Dress code, aneb co na sebe?

Prvorepubliková doba, kdy každý dobře postavený muž vyšel ven z domu jedině v obleku s vestou, motýlkem a kloboukem je dávno minulosti. Půl století socialismu se na Češích a jejich stylu oblékání velmi výrazně podepsalo a bohužel ne zrovna v dobrém. Porevoluční velký „boom“ džínové módy v nás zanechal dojem, že džíny jsou slušné oblečení vhodné pro každou příležitost. Opak je pravdou.
pánský oblek

Co je dress code a kdy se jím řídit?

Dress code je souhrnné označení pro pravidla, která nám říkají jak se obléci na určitou společenskou událost. Některá pravidla máme v krvi a dobře je známe, třeba nevěsta má být ve svatební den oděná v bílé nebo smetanové a její šaty mají být nejkrásnější. Nebo že na pohřby chodíme v černém, slušném oblečení.
sukně na ramínkách
Nadnárodní korporace, především různé finanční ústavy mají své vlastní dress cody zapsané i ve firemní politice. Třebav bance vás úředníci vždy přivítají v obleku nebo dámském kostýmku, kromě pátku, kdy se mohou obléci i volněji, třeba do sukně a halenky nebo kalhot a košile. Dress code je potřeba vždy respektovat, neboť tím prokazujeme své slušné chování a to jak vůči spolupracovníkům a firmě, tak vůči zákazníkům.

Co na sebe, když jste obchodník?

Nespoléhejte se na radu kamaráda, že džíny, tričko a firemní mikina jsou tou pravou výbavou každého obchodníka. I když prodáváte produkty pro zemědělce a jezdíte po farmách nebo nabízíte hutní výrobky a procházíte strojírenskými výrobními halami, vaše oblečení je vaší vizitkou.
sportovní obuv
Základ šatníku všech obchodníků:
·         nemačkavé kalhoty ze směsi bavlny a polyesteru v černé, modré nebo šedé barvě
·         jednobarevné košile, případně košile s jemným proužkem s krátkým a dlouhým rukávem
·         sako hodící se do setu ke kalhotám
·         kravata v tlumené barvě bez výrazného nebo extravagantního vzoru
·         pólo triko bez nápisů pro neformální jednání s dlouholetými zákazníky
·         uzavřená obuv
·         ženy by měly vyjít ze souborů kostýmku s kalhotami a sukní a šatů s délkou sukně ke kolenům.
Do šatníku nepatří džíny, kraťasy, trika s výraznými nápisy nebo obrázky a trika bez rukávů. Dále velmi krátké sukně a šaty a z obuvi žabky, pro pány páskové boty, conversky nebo nazouváky typu crocs.

Dress code, aneb co na sebe?
4 (80%)1